BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Usvojena Strategija očuvanja srbskog identiteta i nacionalnog jedinstva srbskog naroda u regionu

Usvojena Strategija očuvanja srbskog identiteta i nacionalnog jedinstva srbskog naroda u regionu
04.04.2019. god.


Osma Konferencija srbskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona, kojoj su prisustvovali predstavnici iz Mađarske, Rumunije, Slovenije, Hrvatske, Republike Srpske, Makedonije, Albanije i Crne Gore, održana je u Beogradu. Na Konferenciji je jednoglasno usvojena Strategija očuvanja srbskog identiteta i nacionalnog jedinstva srbskog naroda u regionu, a razgovarano je i o položaju srbskog naroda u domicilnim državama.


U radu Konferencije učestvovali su svi članovi Konferencije koju čine Savez Srba iz Rumunije, Udruženje Srba iz Hrvatske, Nacionalni savet Srba u Makedoniji, Udruženje srbskog naroda „Morača-Rozafa“ iz Albanije, Asocijacija „Stvaraoci Republike Srpske“ iz Republike Srpske, Nacionalni savet Srba iz Slovenije, Samouprava Srba u Mađarskoj i Srbski nacionalni savjet Crne Gore.

Pored članova Konferencije sjedici su prisustvovati i predstavnici Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i Narodne skupštine.

U Strategiji je navedeno da je srbski identitet u svom najdubljem korijenu svetosavski, što znači istinski hrišćanski, pravoslavni, u smislu neodbijanja i neodbacivanja svih drugih i drugačijih.

„Srbi u regionu su danas narod koji se bori za opstanak u biološkom, državotvornom, kulturološkom, privrednom, socijalnom i svakom drugom smislu. Kako je opstanak nemoguće obezbijediti samo odbranom onog prostora i dijela naroda koji je trenutno obuhvaćen državnim granicama Republike Srbije, neophodna je Nacionalna strategija kojom treba osmisliti i započeti borbu za opstanak i napredak, djelujući na etničkim prostorima koji pripadaju Srbima“, navedeno je u dokumentu, „Srbsko objedinjavanje podrazumijeva povezanost Srba i njihovih etničkih i istorijskih prostora koji nijesu u okviru državnih granica Republike Srbije, što znači da narod koji misli o svojoj budućnosti, svoje interese ne može braniti samo oslanjanjem na ono što je zatečeno pod njegovim suverenitetom u jednom istorijskom trenutku“.

U Strategiji je istaknuto da se interesi srbskog naroda ne mogu braniti isključivo u granicama Srbije, nego da se mora djelovati šire, što je jedina mogućnost opstanka, tim prije što kao narod činimo jedinstven identitetski, jezički, kulturni i religijski prostor.

„Srbima je potrebna strategija koja će spriječiti da postojeće međudržavne granice u regionu istovremeno postanu i etničke, jezičke, vjerske i kulturološke. Nacionalna strategija podrazumijeva otvorenu svijest za srbsko objedinjavanje za jedinstvenim identitetom, pa srbska povezivanja treba da koriste sve modele organizovanja koji mogu da nadoknade odsustvo naše državne cjelovitosti. U tom povezivanju, bez obzira na granice, bitnu kariku čine srbski jezik, Srbska pravoslavna crkva, kulturna i ekonomska povezivanja“, kaže se u Nacionalnoj strategiji Konferencije srbskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona. 

U tekstu je naglašeno da snažna matična država, kao najorganizovaniji oblik narodne suverenosti, može imati sve organizacione mogućnosti za povezivanje srbskog naroda, što podrazumijeva zajedništvo, neophodnost okupljanja srbskog naroda u jedinstvenu cjelinu radi ostvarivanja legitimnih prava i potreba, te da ideju zajedništva treba podupirati mirnim i nenasilnim načinima, ali je treba zastupati sa najvećom odlučnošću, neprestano i neodstupno.

„Neophodno je afirmisati solidarnost i osjećaj pripadnosti. U svim vremenima i na svakom mjestu svaki pojedinac treba da osjeća brigu za svoju zajednicu i brigu zajednice za njega, njegov razvoj i sigurnost. U osvarivanju Strategije neophodno je varirati između većih i manjih ustupaka. Ne treba praviti ustupke u pitanjima nacionalnog identiteta. To su pitanja srbskog jezika, Srpske pravoslavne crkve, srpske istorijske i književne tradicije i uključenosti u administrativni i državni sistem po raznim kriterijumima. Ta pitanja uvijek treba postavljati na temeljima univerzalnih prava. Ako se nešto od toga ne može obezbijediti, onda to pitanje treba ostaviti za buduća vremena, ali nikako ne odustajati od njega“, kaže se u dokumentu. 

Strategija predviđa da na kratak rok treba postići saglasnost o zajedničkom djelovanju krovnih organizacija srbskog naroda u regionu i matične države – Republike Srbije, temeljnu saradnju između političkog i NVO sektora srpske orijentacije, u saradnji sa institucijama Srbije i Republike Srpske, a u nekom budućem vremenu i Crne Gore, treba voditi računa o strateškim ciljevima srbskog naroda, kao što je upotreba srbskog jezika i ćiriličnog pisma, gdje rukovodno načelo treba da glasi: Svi Srbi govore srbskim jezikom. Dominantno pismo je ćirilica, kao i obezbeđivanje pune zaštite imena, imovine i dostojanstva Srpske pravoslavne crkve.

„Vjekovna prava Srpske pravoslavne crkve ne mogu biti ugrožena, a odnose država i crkve neophodno je riještiti u skladu sa kanonskim ustrojstvom pravoslavlja i ustavnim garancijama odvojenosti institucija države i vjerskih zajednica“, navedeno je u Strategiji.

Pored navedenih ciljeva Strategija predviđa i adekvatno učešće i srazmjernu nacionalnu zastupljenosti u javnim službama, organima državne vlasti i organima lokalne samouprave, te realizaciju zajedničkih projekata Konferencije srbskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona radi međusobnog povezivanja i određivanja prioriteta. 

U okviru Strategije usvojen je i predlog da se u 2019. godini sa najznačajnijim kulturnim institucijama – Maticom srbskom iz Novog Sada i Srbskom književnom zadrugom iz Beograda, radi na realizaciji projekta Jedinstveni Srbski bukvar.
 


  • Izvor
  • foto: presscentar.rs/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat


Moskva smatra da je izliv nasilja bio namerni pokušaj da se terorišu ljudi u gradu na kom se govori ruski kako bi se pokorili vladi nakon puča i njenoj...

Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof


Ostale novosti iz rubrike »